...

+381 63 80 155 46

office@getfit.rs

Perimenopauza i vežbanje: Kako fizička aktivnost može da olakša tranziciju

Blog

Borjana Damnjanović

01. Februar

Perimenopauza je prirodan deo života svake žene, ali to ne znači da je uvek lako proći kroz nju. Ovaj period, koji obično počinje u kasnim 40-im ili ranim 50-im godinama, može doneti niz fizičkih i emocionalnih promena. Međutim, dobra vest je da postoji jednostavan i pristupačan način da se nosimo sa ovim izazovima, a to je redovno vežbanje. U ovom blogu ćemo istražiti kako fizička aktivnost može da ublaži simptome perimenopauze, poboljša opšte zdravlje i pomogne vam da se osećate bolje tokom ovog prelaznog perioda.

 

Šta je perimenopauza i zašto je vežbanje važno?

 

Perimenopauza je period pre menopauze tokom koga telo žene polako prestaje da proizvodi estrogen. Ovaj proces može trajati nekoliko godina i često je praćen nizom simptoma, uključujući nepravilne menstruacije, noćno znojenje, promene raspoloženja, nesanicu, gubitak kostne mase i povećanje težine. Iako su ove promene normalne, one mogu biti izazovne za mnoge žene.

 

Vežbanje je jedan od najefikasnijih načina da se suočite sa ovim promenama. Ne samo da fizička aktivnost može ublažiti simptome, već može i smanjiti rizik od dugoročnih zdravstvenih problema povezanih sa menopauzom, poput osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa. Štaviše, vežbanje može poboljšati vaše mentalno zdravlje, povećati energiju i pomoći vam da ostanete samopouzdane i jake.

 

Simptomi perimenopauze koje vežbanje može ublažiti

 

U nastavku bloga, bavićemo se temom koji su to najčešći simptomi perimenopauze i kako vežbanje i fizička aktivnost mogu da ublaži iste:

 

1. Promene raspoloženja i anksioznost:
Tokom perimenopauze, hormonske fluktuacije mogu izazvati promene raspoloženja, iritabilnost i čak anksioznost. Vežbanje je prirodni antidepresiv jer stimuliše oslobađanje endorfina, hormona sreće. Čak i umerena fizička aktivnost, poput šetnje, može značajno smanjiti stres i poboljšati emocionalno stanje.

 

2. Nesanica i poremećaji sna:
Mnoge žene tokom perimenopauze imaju problema sa spavanjem, što može dovesti do umora i smanjene produktivnosti. Redovno vežbanje, posebno ujutru ili popodne, može pomoći u regulisanju cirkadijalnog ritma i poboljšati kvalitet sna. Međutim, izbegavajte intenzivne vežbe pred spavanje, jer one mogu imati suprotan efekat.

 

3. Gubitak kostne mase:
Smanjenje nivoa estrogena tokom perimenopauze može dovesti do gubitka kostne mase i povećanog rizika od osteoporoze. Trening snage, poput dizanja tegova ili vežbi sa sopstvenom težinom, može pomoći u jačanju kostiju i smanjenju ovog rizika.

 

4. Povećanje težine:
Metabolizam se usporava tokom perimenopauze, što može dovesti do povećanja težine, posebno u predelu stomaka. Kardio vežbe, poput trčanja, plivanja ili vožnje bicikla, mogu pomoći u sagorevanju kalorija, dok trening snage može povećati mišićnu masu i poboljšati metabolizam.

 

5. Umor i nedostatak energije:
Mnoge žene se tokom perimenopauze osećaju umorno i bez energije. Redovno vežbanje može povećati nivo energije i smanjiti osećaj umora. Čak i kratke sesije fizičke aktivnosti mogu imati pozitivan efekat.

 

Vrste vežbi preporučene za žene u perimenopauzi

 

Sada kada smo upoznati sa simptomima koji mogu pratiti perimenopauzu, kao i sa ključnom ulogom fizičke aktivnosti tokom ovog životnog perioda, vreme je da se osvrnemo na različite vrste vežbi koje su posebno korisne za žene u ovoj fazi života.

 

1. Kardio vežbe: Kardio vežbe su odlične za zdravlje srca, kontrolu težine i poboljšanje raspoloženja. Neke od najboljih opcija uključuju:

 

  • Šetnja: Jednostavna i efektivna, pogodna za sve uzraste.
  • Trčanje ili brzo hodanje: Povećava otkucaje srca i sagoreva kalorije.
  • Plivanje: Deluje blago na zglobove, a istovremeno pruža odličan kardio trening.
  • Biciklizam: Poboljšava kondiciju i jača donji deo tela.

 

2. Trening snage: Trening snage je ključan za održavanje mišićne mase i jačanje kostiju. Probajte:

 

  • Dizanje tegova: Počnite sa lakim tegovima i postupno povećavajte opterećenje.
  • Vežbe sa sopstvenom težinom: Čučnjevi, sklekovi i plankovi su odlične opcije.
  • Bandovi ili trake za vežbanje: Pogodni za jačanje mišića bez potrebe za opremom.

 

3. Fitnes, joga i pilates: Fitnes, joga i pilates su odlični za povećanje fleksibilnosti tela i smanjenje stresa. Oni takođe mogu pomoći u ublažavanju simptoma poput noćnog znojenja i promena raspoloženja.

 

Želite da počnete da vežbate? Mi smo tu da vas podržimo!

 

Perimenopauza može biti izazovan period, ali ne mora biti borba. Redovno vežbanje može biti vaš najbolji saveznik u suočavanju sa simptomima i poboljšanju kvaliteta života. Bez obzira na to da li se odlučite za šetnju, jogu, trening snage ili nešto sasvim drugo, ključ je u tome da ostanete aktivne i posvećene svom zdravlju.

 

Ako i vi prolazite kroz perimenopauzu i želite da kroz vežbanje pronađete podršku i rešenje za svoje svakodnevne izazove, naš tim stručnih personalnih trenera stoji vam na raspolaganju. Zakažite besplatan probni trening i dođite da se upoznamo. Zajedno ćemo osmisliti plan koji će vam pomoći da ostanete jake, zdrave i puno energije tokom ovog životnog prelaza. Vaše zdravlje i dobrobit su naša prioritetna briga – dopustite nam da budemo deo vašeg puta ka boljem osećaju i kvalitetu života.

 

Tags

GetFit Fitnes Studio Novi Beograd Perimenopauza Personalni fitnes trening

VESTI I BLOGOVI

Povezane vesti

Blog

Sve o prednostima redovnog vežbanja za osobe starosti od 40 do 60 godina

Saznajte više

Blog

Kako redovno vežbanje pomaže da „okrenete sat unazad“ u srednjim godinama

Saznajte više

Blog

Skini stomak posle porođaja i zakopčaj to dugme na farmerkama

Saznajte više

Želiš li i ti da unaprediš svoje zdravlje uz naše personalizovane fitness treninge? Javi nam se i saznaj kako možemo zajedno da radimo na postizanju tvojih ciljeva!

Kontaktirajte nas
Uslovi korišćenja i politika privatnosti

© Sva prava zadržana. Getfit Fitnes Studio

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.