Stres je često zanemaren, ali veoma snažan faktor kada je u pitanju uticaj na metaboličko zdravlje. U ovom tekstu otkrivamo kako stres utiče na tvoje metaboličko zdravlje i kako možeš da ga držiš pod kontrolom kako bi bolje spavao/la, donosio/la zdravije izbore u ishrani, imao/la više unutrašnjeg mira i lakše držao/la nivo šećera u krvi pod kontrolom.
Veza između stresa, nivoa glukoze i insulinske rezistencije
Zbog ubrzanog načina života, većina nas je već upoznata sa stresom u nekom obliku. Stres može biti emocionalni, fiziološki, akutan ili hroničan. Bez obzira da li je fizički ili emocionalni, reakcija tvog tela je slična. Međutim, dve vrste stresa koje imaju vrlo različite efekte na zdravlje su akutni i hronični stres.
Akutni stres vs. hronični stres
Akutni stres je trenutna, “bori-se-ili-beži” reakcija na neku stvarnu ili percipiranu pretnju. Tvoj mozak tada aktivira centralni nervni sistem, koji povećava broj otkucaja srca, krvni pritisak i nivo glukoze u krvi – dajući ti energiju da pobegneš ili se odbraniš od napada predatora. To je normalan fiziološki proces, a skok glukoze je znak da tvoje telo pokušava da te zaštiti. Međutim, ponovljene epizode akutnog stresa mogu dovesti do hroničnog stresa.
Hronični stres je rezultat stalne izloženosti fizičkim ili emocionalnim stresorima, koji vremenom mogu dovesti do metaboličke disfunkcije.
Top 5 aktivnosti za ublažavanje stresa koje poboljšavaju metaboličko zdravlje
Uklanjanje stresa iz života može biti izazovno, pogotovo jer nije uvek moguće izbeći stresne situacije (npr. situacije na poslu). Ali znanje kako da upravljaš sopstvenom reakcijom na stres može napraviti ogromnu razliku i sprečiti razvoj hroničnog stresa.
1. Isprobaj vežbe disanja
Duboko disanje je odličan alat za upravljanje stresom jer ga možeš koristiti bilo kada i bilo gde. Kada se suočiš sa stresnom situacijom, pokušaj da udahneš na nos brojeći do četiri, a zatim izdahneš na usta brojeći do četiri. To će usporiti tvoje disanje, otkucaje srca i umiriti tvoj nervni sistem, što može pomoći da se smanje nivo kortizola i glukoze u krvi.
2. Vežbaj
Redovno vežbanje može ti pomoći da bolje upravljaš emocijama kada naiđe stresna situacija. Ali čak i ako nisi neko ko redovno vežba, dobra vest je da samo 10 minuta lagane fizičke aktivnosti može popraviti tvoje raspoloženje. Takođe, šetnja od 10 minuta može pomoći da se smanji krvni pritisak i kortizol, a samim tim i glukoza u krvi.
3. Provodi vreme u prirodi
Boravak u prirodi je dobro proučen metod za smanjenje stresa. Bilo da je u pitanju piknik, šetnja šumom ili planinarenje, studije pokazuju da boravak u zelenilu pomaže u smanjenju kortizola, povećava osećaj mira i ublažava akutni stres.
4. Izbegavaj visoko procesuiranu hranu bogatu šećerom
Verovatno si čuo/la za pojam “emocionalno prejedanje”, a istraživanja pokazuju da stres može dovesti do češćeg posezanja za visokokaloričnom i ukusnom hranom.
Studije pokazuju da konzumacija šećera tokom stresa menja moždane puteve, smanjujući kortizolsku reakciju kroz vreme. To može privremeno smanjiti stres, ali kao što telo može razviti insulinsku rezistenciju, isto može postati disfunkcionalno u reagovanju na stres ako se često koristi šećer kao uteha. Umesto toga, balansiraj tanjir sa vlaknima, nemasnim proteinima, zdravim mastima i složenim ugljenim hidratima. To ti može pomoći da održiš stabilan šećer u krvi i izbegneš emocionalno prejedanje.
5. Dobro se naspavaj
Znamo da je san direktno povezan sa metaboličkim zdravljem, a loš san može uticati na sposobnost tela da koristi glukozu i reaguje na insulin. Istraživanja su pokazala da loš san povećava osećaj stresa, razdražljivost i pogoršava raspoloženje. Isprobaj male promene u higijeni spavanja kako bi poboljšao/la kvalitet sna, smanjio/la stres i unapredio/la svoje metaboličko zdravlje.
Nadamo se da ti je naš blog bio koristan i da si pronašao inspiraciju za bolje upravljanje stresom. Ako želiš da započneš sa treninzima i naučiš kako da se izboriš sa stresom kroz pokret i podršku, tu smo za tebe! Piši nam i zakazi besplatan probni trening sa jednim od naših personalnih fitnes trenera. Vidimo se u GetFit fitnes studiju na Novom Beogradu – mestu gde tvoje zdravlje i dobrobit postaju prioritet.