Eh, kad se setim onih prvih meseci kao mlada mama, setim se svih svojih iluzija o bebama, koje su se temeljile na sladunjavim filmovima. U tim filmovima, bebe se samo smeškaju, povremeno se naljute, a kada ih poljubiš i staviš u krevetić, odmah utonu u san koji traje barem do puberteta. Ali stvarnost je bila daleko drugačija! Pravi portret bebe izgledao je potpuno drugačije: ogromna usta izvučena nadole i resica koja se maše kao pod naletom oluje iz njenog malog stomaka! Izgleda smešno, ali zapravo je to prava horor scena koja se odvija pred tobom, a jedino što želiš je da pritisneš taster mute i posegneš za svim sredstvima koja ti mogu pomoći: mleko, ljuljanje, pesme, laža, voda… Na kraju, od nemoći i sama počinješ da vrištiš, naglas ili u sebi, dok ti se potrebe svode na 5 minuta mira dnevno! I dok se baviš svim tim, boriš se i sa trudničkim stomakom i viškom kilograma nakon porođaja!
Ako je tvoj stomak mogao da raste, može stomak i da se smanji posle porođaja
Skoro svaka žena koja je imala čast da postane majka zna koliko je izazovno osloboditi se trudničkog stomaka i viška kilograma posle porođaja. Nismo sve imale sreće da iz porodilišta izađemo kao one idealizovane žene sa naslovnih strana – sa savršenim telom i zategnutim stomakom, spremne da sa svojom srećom i besprekornim izgledom osvoje svet. No, nismo same u ovom izazovu; statistika je na našoj strani i pruža utehu kroz procente i opravdanje da trudnoća mnogim ženama izobliči telo, ostavljajući nas sa stomakom i drugim delovima tela koje više nikada ne možemo da upakujemo u broj 29. Nema ništa loše u tome! Ako možeš, prihvati svoje novo obličje i budi srećna. Međutim, ako u tišini svojih osećanja patiš kada pogledaš slike iz prošlosti ili upoređuješ sebe sa savršenim mamama, koja bi i sama volela da postaneš, vreme je da preuzmeš kontrolu. Vraćanje osmeha na svoje lice je ono što sebi stvarno duguješ.
Jedna kockica čokolade ili dugoročno zadovoljstvo? Preuzmi kontrolu i biraj pametno!
Postoji ogroman broj članaka koji nude savete o tome kako se izboriti sa viškom kilograma nakon porođaja ili generalno, i većina njih je solidna: kontrolisana ishrana, fizička aktivnost, i slično. Ali, zašto u tom moru konkretnih, dobrih saveta često nedostaju stvarni, konkretni rezultati? Razlog je očigledan: teško je! Teško je podvrgnuti se naporu čiji efekat nije odmah vidljiv. Lakše je uzeti kockicu, pa možda i tablu čokolade, i uživati u trenutnom zadovoljstvu, nego odvojiti vreme za fizički napor i uložiti volju da se odupreš slatkim i slanim iskušenjima zarad nagrade koja je daleko od očiju.
Ako zanemarimo genetiku kao osnovni faktor koji nas u velikoj meri definiše, razlika između onih koji imaju stomak i onih koji su postigli željeni izgled leži u odlučnosti. Ako zaista nešto želiš, pronaći ćeš način da to postigneš. Ovo nije samo fraza, to je stvarnost koju potvrđuju milioni ljudi koji su odlučili da preuzmu odgovornost i usmere svoj život prema onome što ih ispunjava. Ima mnogo primera, od sportista i preduzetnika, do umetnika i naučnika. Dakle, da bi se rešila stomaka posle porođaja ili ostvarila bilo koji cilj u životu, moraš biti odlučna. To znači da trebaš da zasučeš rukave i uložiš trud. Organizuj se, napravi plan za ishranu i vežbanje, i budi disciplinovana. Postavi sebi jasne ciljeve, veruj u promene, i ako se nađeš u iskušenju, seti se osobe kakva želiš da budeš i ponašaj se kao savršena verzija tebe. Zapamti, nijedna poslastica nije slatka koliko je slast pobede nad samom sobom!
A sad na posao! Stomak posle porođaja može da se skine!
- Postavi realan cilj: Nemoj očekivati da ćeš za tri dana postići ono što je trebalo devet meseci da se promeni. Postavi realne ciljeve i slavi svaki mali uspeh. Možda nećeš odmah zakopčati te farmerke, ali ćeš primetiti da su sve bliže.
- Napravi plan i drži se njega: Bez plana, lako ćeš odustati. Organizuj obroke, isplaniraj vežbe, i napravi rutinu. Da, možda će ti biti teško na početku, ali rutina će ti postati saveznik kada vidiš prve rezultate.
- Hrani se pametno: Zaboravi na dijete koje ti obećavaju čuda. Umesto toga, fokusiraj se na uravnoteženu ishranu koja će ti dati energiju da se boriš kroz dan. Ako nisi sigurna kako da se hraniš, konsultuj se sa nutricionistom ili pronađi plan ishrane koji ti odgovara.
- Uključi fizičku aktivnost: Vežbanje nije kazna; to je način da se povežeš sa svojim telom. Ne moraš odmah trčati maraton. Počni sa lakšim vežbama, poput šetnji s bebom, i postepeno povećavaj intenzitet. Pronađi ono što ti prija – bilo da su to joga, pilates, ili intenzivniji treninzi.
- Budi disciplinovana, ali i blaga prema sebi: Disciplinovana znači da ćeš ustati i vežbati čak i kada ti se ne da, ali budi i blaga prema sebi. Ako posustaneš, to nije kraj sveta. Ustani, nastavi dalje i seti se zbog čega si počela.
- Oprosti sebi i uživaj u procesu: Ako ponekad posrneš, oprosti sebi. Ovaj put je maraton, ne sprint. Uživaj u svakom malom napretku i nagradi se na način koji će te motivisati da ideš dalje.
Tvoja nova priča
Kada jednom staneš pred ogledalo i shvatiš da si ponovo ona stara ti, seti se svih onih malih pobeda koje su te dovele tu. Zakopčaćeš te farmerke, veruj mi, ali ono što je važnije – bićeš ponosna na svaku kap znoja i svaki trenutak discipline koji su te doveli do cilja. I zapamti, nijedna poslastica nije slatka kao ukus pobede nad samom sobom.
Zato, draga mama, zasuči rukave i kreni na svoj put. Svet je tvoj – i tvoj stomak može biti ono što ti želiš da bude. Ukoliko ti je potrebna stručna pomoć na ovom putu, budi slobodna da nas kontaktiraš.